ПРАВИЛА ЕТИКЕТУ В ТАЕКВОН-ДО

Етикет - це правила поведінки, прийняті у суспільстві. У бойових мистецтвах етикет визначає поведінку людини, що  займається, по відношенню до тренера, залу, іншим учням.

Етикет сприяє кращому розумінню історії, філософії та духу бойових мистецтв; розвиває такі якості, як уважність, витримка, вміння контролювати свої емоції та дії; допомагає досягненню оптимального стану під час тренування, сприяє подоланню втоми; покращує організацію занять, зменшує можливість виникнення травм; допомагає при спілкуванні з тренером та  партнерами, встановлює особливий стиль відносин, що сприяє успішній спільній роботі;  створює в залі сприятливу психологічну атмосферу.

Практика показує, що точне  усвідомлене дотримання етикету значно підвищує ефективність тренувань, тоді як недбале або формальне виконання встановлених правил часто служить причиною травм і конфліктів. У давнину заняття бойовими мистецтвами і вивчення буддизму часто супроводжували один одного і проходили в одних і тих же приміщеннях. Внаслідок цього до тренувального залу склалося особливе ставлення. Усвідомлення того, що зал - це місце, де учень просувається по шляху духовного і фізичного вдосконалення, дозволяє зрозуміти внутрішній сенс етикету, допомагає запам'ятати і виконувати всі його правила:

1. В зал входити неспішно, з гідністю, без шуму і размов. Увійшовши, слід зупинитися, дивлячись прямо перед собою, намагаючись побачити все приміщення залу, відчути його атмосферу. Після цього необхідно виконати традиційний уклін. При виході із залу уклін здійснюється таким же чином.

2. Слід також виконувати уклін: при зустрічі з тренером поза залою; при зверненні до тренера і в разі його звернення до Вас; при одержанні будь-яких вказівок і порад за винятком зауважень, зроблених по ходу виконання вправ; при підході до тренера та при відході від нього.

3. При зверненні до тренера необхідно попередньо перевірити свій зовнішній вигляд, чітко сформулювати питання  або прохання. Підійшовши спереду або збоку на відстань півтора-два метри, слід зупинитися і прийняти стійку "чарет согі",  дочекатися, коли тренер звільниться,  якщо він зайнятий.  Перебуваючи в строю потрібно почекати закінчення вправи, потім підняти руку вгору і отримавши дозвіл, звернутися до інструктора в установленому порядку.

4. Розмовляючи з тренером, прийнято використовувати спеціальне звернення, відповідне ступеня його майстерності. Не можна перебивати тренера, виявляти нетерпіння або роздратування, відвертатися, здійснювати непотрібні рухи, підвищувати голос.

5. Коли уклін виконують кілька людей, то один з них, зазвичай старший або той,  що стоїть праворуч, подає встановлену команду. У цьому випадку одночасно з поклоном вимовляється традиційне вітання "таеквон". При появі в залі тренера  або іншої особи, яка має більш високий  ступінь майстерності (але не нижче чорного пояса), команду для поклону подає будь-який присутній, що стоїть ближче до дверей.

6. До початку тренування дозволяється самостійне виконання розігріваючих, розтягуючих і технічних вправ. Допускається обговорення питань, пов'язаних з технікою, тактикою і методикою занять. Розмовляти при цьому слід півголосом, за винятком випадків звернення до інструктора. Готуючись до тренування, не можна заважати іншим, відволікати їх привітаннями, запитаннями та розмовами, якщо  вони зайняті.

7. При загальній побудові в першій шерензі на правому флангу встає староста групи або старший учень, за ним йдуть інші учні, згідно ступеня їх майстерності.  Ті,  що не мають встановленої  форми і запізнилися, встають позаду. У разі запізнення слід підійти до тренера і отримати дозвіл стати до строю.

8. При всіх побудовах,  рівняння здійснюється за рахунок учня , що стоїть попереду, праворуч, при цьому всі місця в строю повинні бути заповнені. Рівняння перевіряється при всіх перебудуваннях, а також на початку кожної вправи. Це виробляє почуття дистанції і зменшує ймовірність отримання травми.

9. На початку тренування традиційно проводиться перевірка присутніх. Почувши своє прізвище, слід відповісти "Я" і прийняти стійку "чарет согі", повернувшись до тренера  або зробивши крок убік, щоб він зміг побачити учня. Після цього виконати уклін і, якщо у інструктора немає до учня питань, самостійно прийняти вихідне положення. Під час переклички та  при інших побудовах потрібно зберігати повну нерухомість, дивлячись прямо перед собою. Це виробляє терпіння і здатність до концентрації уваги, створює належний настрій на тренуванні.

10. При виконанні ритуалу перед початком і закінченням тренування, всі учні, по відповідній команді, повертаються обличчям до тренера, а в кінці заняття також  до старости  групи,  і виконують встановлений уклін. При цьому всі присутні в залі повинні встати, за винятком почесних гостей, запрошених тренером  та осіб,що  мають більш високу, ніж у тренера, ступінь майстерності.

11. Під час тренування необхідно бути зібраним і уважним, знати своє місце в строю та вміти швидко його зайняти, всі пересування виконувати тільки бігом. Не залишати шеренгу  і не виходити із залу без дозволу. Уважно слухати всі пояснення тренера, при цьому дивитися прямо на нього. Питання задавати у встановленому порядку та  тільки після закінчення всіх пояснень. Всі вправи виконувати точно за завданням, не можна припиняти їх виконання без відповідної команди.

12. Протягом усього заняття потрібно стежити за правильністю своєї постави, контролювати міміку і жестикуляцію. Слід однаково стримувати свої емоції,  як у випадку успіху, так і при невдалому виконанні вправи, з гідністю переносити втому та  біль.

13. Під час пауз, що виникають в ході тренування, не можна відходити від свого місця в строю, сідати, лягати або розмовляти. Допускається самостійне виконання відновлювальних, дихальних або розтягуючих вправ, повторення окремих технічних елементів.

14. Під час тренування будь-які розмови між учнями  заборонені, за винятком випадків необхідності координації спільних дій при виконанні парних або групових вправ. Розмовляти при цьому слід неголосно і  тільки по суті справи.

15. При роботі з партнером,  необхідно бути стриманим і коректним, намагатися виключити можливість виникнення травм. На помічені недоліки вказувати, не гублячи гідності товариша, не вимагати негайного усунення помилок, якщо це явно нездійсненна мета. У разі розбіжностей не вступати в суперечку, а звертатися за роз'ясненнями до тренера або до його помічника.

16. Перебуваючи в строю, не можна повертатися до тренера спиною, якщо це не пов'язано з виконанням вправ. У разі необхідності привести в порядок форму або спорядження, поправити зачіску і т.д., слід повернутися направо або наліво. Робити це можна тільки в паузах між вправами або з дозволу тренера.

17. У залі не можна перебувати у вуличному взутті і в головних уборах, а також їсти, пити, курити, вживати жувальну гумку, шуміти, голосно розмовляти і сміятися, заважати проведенню тренування.  З дозволу інструктора в зал можна запрошувати гостей, але перед цим їх слід проінформувати про правила поведінки в залі, зокрема про необхідність використання змінного взуття.

18. З моменту першої атестації відвідувати заняття тільки в спеціальній спортивній формі (ДОБОК),  що складається з куртки і брюк встановленого зразка, відповідних за розміром  і пояса, колір якого відповідає ступеню майстерності.  Пояс зав'язується так, щоб довжина вільних кінців була однаковою. Під штани одягаються плавки або захисний бандаж, під куртку - майка білого кольору (тільки для дівчат). Використовувати на тренуванні  будь-який  інший  одяг, взуття або спорядження, можна  тільки з дозволу інструктора.

19. Потрібно утримовати спортивну форму та індивідуальне спорядження в чистоті та порядку, мати охайний зовнішній вигляд, коротко підстрижені нігті на руках та ногах. Мати зачіску, що не буде заважати  виконанню вправ.  Довге волосся підв'язувати стрічкою або іншим м'яким матеріалом. Окуляри фіксувати на потилиці мотузкою або  тугою  гумкою.

Контактна інформація

  • Адреса: 03056, Україна, місто Київ, вулиця Виборзька, будинок 38/19, офіс 30
  • Телефон: +38(044) 229 73 12
  • Офіційний веб-сайт: www.taekwon-do.com.ua

Про Таеквон-До

«Таеквон-До» - науково-обгрунтований спосіб використання власного тіла в цілях самооборони, який за рахунок інтенсивних фізичних та духовних тренувань розширює діапазон індивідуальних можливостей людини.

Докладніше

Про Cоюз

Всеукраїнський Союз Таеквон-До - це всеукраїнська громадська організація, основною метою діяльності якої є захист законних, соціальних, економічних, творчих, національно-культурних та інших спільних інтересів своїх членів, організація змагань, зміцнення здоров'я населення, здійснення просвітницької та виховної роботи, розвиток фізкультури та спорту в Україні.